Čas jako nejcennější aktivum

Nemám čas. Taky tuto větu často používáte? Den pro vás sice nenatáhnu, ale mám tipy, jak zvládnout to nejdůležitější.

Čas, to je nejcennější aktivum, které v životě máme. Každý z nás má každý den 24 hodin, to je přesně 168 hodin za týden. Zdá se vám, že nemáte dostatek času na to, abyste stíhala to, co byste chtěla? Pociťujete to na svých vztazích se svým okolím? Pak si uspořádejte své priority.

“Do pr…., já se z toho asi zblázním. Nevím co dřív a jediným schůdným řešením by bylo naklonovat se.” Hlavou vám probíhá vnitřní monolog, že nemáte čas jít cvičit, najít si vhodného partnera, naučit se něco nového, nebo … (dosaďte si, co byste chtěla, ale nemáte na to čas). Kdyby tak den měl čtyřicet osm hodin, říkáte si, to bych stihla vše, co potřebuji.

S časovou tísní se potýká každý den stále více lidí. Doba se neustále zrychluje, ale den má stále pouze dvacet čtyři hodin. Jak na to abyste stíhala to, co potřebujete a necítila se v časové tísni a stále chvátat? Nemusíte studovat tunu knih o time managementu. V jednoduchosti je síla a k tomu, abyste si svůj čas uspořádala stačí málo.

Když jsem si uvědomila, že čas nebudu mít nikdy, pokud si ho neudělám, začala jsem uvažovat, co udělat jinak. Zaměřte se na své priority. V první řadě si sami pro sebe stanovte, co je pro vás nejdůležitější a zapiště si to. Jak máte před sebou vypsaný seznam, zeptejte se sama sebe, které tři činnosti uděláte dnes? Ano, pro začátek si zvolte tři, které v ten den opravdu uděláte. Pokud jich máte víc, zeptejte se sama sebe, co je pro vás  pro dnešek nejdůležitější.

Říkáte si, že pokud si necháte tři činnosti, co s těmi ostatními? Vypište si na papír klidně všechny a očíslujte je podle priorit. U každé z nich se sama sebe zeptejte, zda je to skutečně nutná činnost, nebo jestli ji musíte udělat nutně hned dnes. Nebudu vám radit, abyste věci odkládala, to by byl zase druhý extrém. Nezahlcujte se zbytečně víc, než je nutné.

Pořiďte si kalendář, do kterého si je budete zaznamenávat. I když vám to přijde jako naprostá blbost, piště si tam všechno, včetně času. I to, co chcete udělat doma. Já si své denní činnosti píšu do mobilu, abych se na ně mohla podívat, kdykoliv potřebuji. Přiřaďte si k nim hodinu, kdy je splníte. Jak budete mít hotovo, odtrhněte si v diáři, že máte splněno. Vydržte to 21 dní, aby si mozek vytvořil určitý návyk.

Čas je nejcennější aktivum

Je opravdu velmi příjemné, když si můžete odtrhnout, že už máte splněno. Pokud je to něco, do čeho se vám nechce, přesto víte, že to musíte udělat, doporučuji tuto činnost splnit hned ráno, pokud to jde. Hned za čerstva budete mít dobrý pocit z dobře zvládnutého úkolu.

Díky tomu si zvýšíte i své sebevědomí, které se vám pozitivním způsobem odrazí na všem, co budete právě dělat. Myslete především sama na sebe. My ženy v sobě máme zafixováno starat se o všechny okolo, ale na sebe často zapomínáme. Jenže pak se to odráží na vztazích v rodině, s partnerem, dětmi i přáteli.

K těmto činnostem si povinně připište ještě jednu činnost. Tou je čas na sebe. I kdyby to mělo být jen patnáct minut za den, rezervujte si jej na věci, které máte ráda. Tím sama sobě dokážete, že si sama sebe vážíte a zvedne se vám i nálada. Nezapomínejte také na své nejbližší a přátele. Když nám navždy odejdou ze života, pak už je pozdě smutnit nad tím, jak málo času jsme s nimi prožili.

A na závěr malá rada: Uvědomte si, že nepotřebujete stíhat všechno. Mnoho činností, které každodenně děláte máme navyklé, ale když je vypustíte, zjistíte, že se svět nezboří. Vyvarujete se pak toho, že se s partnerem a nejbližšími lidmi ve vašem životě budete pouze míjet.

Nedostatek času na sebe navzájem mohl váš šťastný a harmonický partnerský vztah nepříjemně narušit. Váš případ to ale určitě nebude, protože už víte, jak na to. Mějte na mysli, že čas nebudeme mít nikdy, pokud si ho neuděláme.

A jak jste na tom s časem vy?

watch-1311180_640

Partnerská harmonie
Autorka e-booku Lexikon partnerské harmonie>>. Ukazuje na základě vlastních zkušeností cestu ženám>>, které chtějí žít šťastný a naplněný partnerský život . Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.