Co když má citová nádrž vysychá?

Stačil jediný pohled. Přeskočila jiskra byla z toho láska na celý život. Přesně jako v pohádce, žili spolu až do smrti.

Krásná představa, co myslíte? Jenže co se dělo po svatbě, to už se nedozvíte, protože v drtivé většině případů pohádka svatbou končí. Ve vztazích čelíte různým situacím. Máte dojem, že jste asi divná, protože vám to doma neklape tak, jak byste chtěla. Dáváte si za vinu, že děláte něco špatně, protože vám partnerská harmonie nefunguje.

Často bereme své vztahy jakou automatické. Přebíráme si vzorce, které jsme viděli jako děti doma. V dětství sledujeme chování svých rodičů a ve svých vztazích se pak chováme stejně.

I když se nelíbí, jak se tatínek choval k mamince, stejně máte tendenci chovat se podobně. A to i přesto, kdy jste si řekla, že takto vy jednat v dospělosti určitě nebudete. Naši rodiče se snažili. Dělali vše nejlíp jak dokázali. Ale nikde se nemluvilo o tom,  jak si domů nastěhovat partnerskou harmonii.

Přeskočí jiskra?

Když ke mně přijde nešťastný pár, který má vyschlou citovou nádrž, často se dozvídám šokující fakt. Tito dva lidé se sice milují, ale zároveň jsou spolu nešťastní, protože neví, jak si dlouhodobě udržovat svůj vztah. Trápí se spolu několik desítek let, nebo skáčou z jednoho vztahu do druhého.

Možná jste podobnou situaci zažila a vyřešila ji po svém. Rozešli jste se a nechtěla jste být dlouho sama. Našla jste si velmi brzy nového partnera. Znova přeskočí jiskra. Jenže brzo zjistíte, že jste zase nešťastná. Vláčíte si si s sebou v podvědomí svou minulost, která v dalším vztahu dřív nebo později vyplave na povrch.

Když citová nádrž vysychá

Možná zůstáváte delší dobu ve vztahu, kde se cítíte nešťastná. I já jsem v minulostí zůstávala ve vztahu, kdy jsem svého partnera sice milovala, ale přesto jsem byla nešťastná. Všechno se ve mně bilo a nevěděla jsem, jestli zůstat, nebo odejít. Má citová nádrž už pomalu vyschla a cítila jsem se nešťastná.

Uvědomila jsem si, že pouhá jiskra mi harmonický vztah nezajistí. Citová nádrž byla prázdná. Rozhodla jsem se začít sama od sebe. Uvědomila jsem si, že nejdůležitější vztah, který si v životě potřebuju dát do pořádku, je můj vztah k sobě.

Nový vztah

Pak jsem si našla nového partnera. Začala jsem postupně od maličkostí. Vyladila jsem své partnerské návyky. Začala mi zase přicházet inspirace a chuť do života. Připadala jsem si jako čerstvě zamilovaná, přestože jsme spolu s partnerem byli už několik let.

Vztah je živý tvor, na kterém potřebujete neustále pracovat. Pečovat o něj, abyste se v něm oba cítili dobře. A naslouchat jeden druhému. Svým potřebám a tužbám. Abyste se oba ve vztahu cítili dobře, potřebujete se oba zapříčinit. Když se bude snažit pouze jeden z vás, pak se daleko nedostanete.

Jak zlepšit svůj vztah

Začněte sama od sebe. Pochopením o čem vztah je. Jak se jeden druhému dokážete odhalit. Není to jen o přátelství a sexu. Chcete sdílet své pocity, nálady a životní kroky. A dlouhodobě na vztahu vzájemně pracovat. Pak začnete více vnímat, že nežijete vedle sebe, ale spolu.

Partnerská harmonie
Autorka e-booku Lexikon partnerské harmonie>>. Ukazuje na základě vlastních zkušeností cestu ženám>>, které chtějí žít šťastný a naplněný partnerský život . Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.