Jak vyklouznout ze stereotypu?

Stereotyp je jedním ze zabijáků vztahu, který dokáže vztahem pěkně zatřepat. Po prvních měsících plných emocí a nadšení si na sebe začnete s partnerem zvykat a veškerá vášeň a euforie postupně klesá.

Začínáte řešit různé situace, které jsou mnohdy i nepříjemné. Přichází společné bydlení, svatba, děti a společné plány do budoucna. Zjišťujete, že občas musíte ustoupit, protože se na některých věcech neshodnete. Zvyknete si na společný život a každý den probíhá ve stejném tónu. Každý den je jako evergreen a do vašeho vztahu se postupně začíná vkrádat nezvaný host – stereotyp. Partnerovu přítomnost berete jako samozřejmost.

I já jsem se ve svých vztazích s tímto nezvaným hostem potkávala. Nějak mi nešlo na rozum, proč se mi stále dokolečka opakuje stejný koloběh. Nějakou dobu to trvalo, ale přiznala jsem si, že se mi vlastně odráží mé nitro. Uvědomila jsem si, že to není v partnerovi, ale ve mně. Zjistila jsem si, že já jsem ta změna, kterou potřebuji udělat.

Jak vyklouznout ze stereotypu?

Oživte svůj partnerský vztah a vneste do něj něco nového. Přidejte trošku originality. Stačí partnera mile překvapit. Nemusí to být nic obrovského. Stačí maličkost, která mu udělá radost. Překvapení totiž může váš vztah oživit. Udělejte něco jinak. Pošlete partnerovi do práce romantickou smsku, nebo si spolu vyjděte na menší procházku. Pokud jdete do práce a partner je ještě doma, nechejte mu na ledničce nebo na jiném viditelném místě lísteček s romantickým pozdravem do nového dne. Každá drobnost, kterou uděláte jinak vám pomůže vymanit váš vztah ze stereotypu.

stereotyp

Chci se partnerovi zavděčit, ale stejně to neocení

Máte pocit, že pro partnera děláte maximum, ale ocenění se nedočkáte? Pravděpodobně to děláte způsobem, který je pro něj těžko srozumitelný.  Říkáte si, o čem to mluvím? Každý z nás totiž potřebuje naplnit citovou nádrž trošku jiným způsobem. Zjistěte, čím byste se mu mohla zavděčit. Někdy stačí maličkost, která by vás ani nenapadla. Pro vašeho muže však může být důležité.  Zkuste se o tom s partnerem pobavit. Můžete se také inspirovat a vyzkoušet něco úplně nového.

Možná touží, abyste mu častěji říkala, že ho máte ráda. Když zjistíte, že slova nejsou stěžejní může ho potěšit drobné překvapení nebo dárek. Nebo má raději objetí a pohlazení? Pokud jsou pro něj tyto projevy důležité, pak nemusí plně vnímat, že mu jako důkaz lásky upečete koláč. Nechci tím říct, že by si vaší obětavosti nevážil, ale protože je pro něj tento způsob lásky hůře srozumitelný a bude cítit nedostatek lásky, i když u vás je to jinak.

Totéž platí opačně. Pokud je pro vás důležité, že vám partner pravidelně říká, jak vás má rád, budete hůře vnímat jeho projevy pomoci objetí či pohlazení. Když vzájemně nevědomky přehlížíte projevy, které jsou pro vás důležité, máte po nějaké době pocit, že strádáte. Ptáte se sama sebe, jestli vás má partner vůbec ještě rád. Stejnou otázku si jistě pokládá i on. Citová nádrž vám bude postupně vysychat.

Jak to dopadne, když vám v nádrži auta dojde benzín? Nepojede. Jediným řešením je dotankovat nádrž. Tím mu dodáte “energii” a budete moci dojet do cíle. Vaši lásku si můžete představit jako nádrž. Pokud bude prázdná, nebudete mít chuť ani sílu pokračovat ve společné cestě dál. Pokud ji společně zase naplníte a budete ji udržovat plnou, pak váš vztah nabere novou láskyplnou energii.

stereotyp

Partnerská harmonie
Autorka e-booku Lexikon partnerské harmonie>>. Ukazuje na základě vlastních zkušeností cestu ženám>>, které chtějí žít šťastný a naplněný partnerský život . Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.