Neplodnost jako strašák

Nemůžu mít dítě. Neplodnost je v dnešní době jako strašák vztahu. Mnoho párů má problém otěhotnět a čekají na vysněné děťátko i několik let. Někteří i marně. Sama Renata si tento ortel, ve svém mladém věku vyslechla. Vzala tuto informaci jako výzvu a v současné době pomáhá dalším párům při snaze otěhotnět. Tam, kde to lékařská věda často vzdává.

Reni, prozradíš našim čtenářkám něco o sobě?

Pocházím z malé vesničky nedaleko Prostějova. Mou vášní jsou masáže a osobní rozvoj. Mám masérské studio v Hotelu Theresian & Spa v Olomouci.

Prošla jsem si v podstatě celým hotelovým systémem, od servírky, přes pokojskou až k recepční. Jako recepční jsem pracovala  2 roky, ale tato práce mě nenaplňovala. Byla jsem pořád ve stresu a k tomu všemu mi byla diagnostikována neplodnost. Toto období bylo pro mě hodně těžké, stresující a vůbec jsem nevěděla, co mám dělat.

Zjistila jsem, že je těžké najít v Olomouci studio, centrum, které se neplodností zabývají. A i když mám skvělého manžela,  stejně mi chyběla podpora někoho, kdo ví, co konkrétně prožívám. Potřebovala jsem si s někým o tom promluvit, probrat své pocity.

Proto vznikl můj projekt Oáza Podpory. Chtěla jsem spojit více činností, které podpoří neplodné ženy (páry) v tomto těžkém období. Věděla jsem, že to nebude lehké, a tak jsem začala postupně. Nějakou dobu jsem masírovala brigádně, takže jsem měla představu, co to asi obnáší.  Tak jsem se do toho pustila a vytvořila jsem masážní studio.

Jaký je tvůj životní cíl?

Mým cílem je vytvořit podpůrné centrum. Studio, kde by se na neplodnost dívalo komplexně. To znamená, že by ženy podstupovaly procedury, které by působily jak na fyzickou, tak psychickou stránku těla. Pracuji na uceleném programu pro neplodné ženy a páry. A také začínám spolupracovat s odborníky, kteří by ženám a párům k jejich vysněnému děťátku pomohli.

Vidím, že se věnuješ i kraniosakrální terapii. Prozradíš čtenářkám o čem je a její přínosy?

Terapie je velmi jemná. Působí hlavně na psychickou (emocionální) stránku člověka. Doporučuji ji především ženám, které chtějí, ale nemohou mít děti. Dále i lidem, kteří jsou pod stresem v práci, lidem pod velkým tlakem. Příkladem je těžké období se ztrátou milovaného člověka, nebo řeší nějaké složité téma. Kraniosakrální terapie je vhodná i pro děti nebo miminka, samozřejmě přizpůsobené pro jejich tělíčka i jejich mysl. Působí na mozkomíšní mok, lymfatický systém, energetické tělo a mysl. Navíc pomáhá najít rovnováhu v našem těle.

Největším přínosem je hloubková relaxace . Umožní vám úplně se uvolnit a dostat se až do meditativního stavu. Dalším plusem je regenerace mysli a také uvědomění vlastního těla, protože při terapii se musíte „do těla vcítit“. Pomáhá uvolňovat některé fyzické a psychické blokády.

Jak tato terapie probíhá konkrétně u tebe?

Nejprve začínáme s úvodním rozhovorem. Zjistím si váš zdravotní stav a záměr. Jestli jste si přišli „jen“ odpočinout nebo jestli řešíte nějaké konkrétní téma. Vysvětlím průběh a co můžete očekávat. Poté si lehnete na lehátko.  Zakryju vás dekou a k terapii hraje klidná, relaxační hudba. Začínáme rozdýcháním a poté začíná samotná terapie.  Začínám vždy od nohou a poté postupuji po těle, v podstatě vždy intuitivně, kam mě vaše tělo vede.

Na konci terapie ještě pár minut odpočíváte na lehátku a postupně se probouzíte. Poté s vámi udělám rekapitulaci terapie. Každá z vás je jiná, proto i průběh terapie může být odlišný.  Někdo při terapii vnímá nějaké pocity, někdo teplo a někdo dokonce vidí i nějaké obrazy. Ale vše je v pořádku a není žádný vzorec, co byste měli při terapii pociťovat.

Neplodnost je problémem většiny párů v dnešní době. Máš pro ně nějakou radu, co by měli udělat jinak?

Téma neplodnosti je tak rozsáhlé a velmi komplikované, že jedna rada opravdu nestačí. Myslím, že každý pár má problém vždy trošku jinde. Je dobré se na tělo dívat komplexně. To znamená jak z fyzické, tak z psychické stránky. Vždy je někde „zakopaný pes“ a páry by k tomu měli přihlížet. Také by měl pár přistupovat k tomuto problému opravdu jako pár. To znamená, že by měli přispívat stejnou měrou v cestě za vytouženým miminkem. Například: Oba partneři by měli podstoupit nějaká vyšetření a hlavně vzájemně podpořit jeden druhého.

Jak jim v tom můžeš konkrétně pomoci ty?

Nabízím relaxaci a odreagování v podobě masáží a právě zmíněné kraniosakrální terapii. Toto období je velmi stresující a vysilující. Pořádám pravidelně workshopy pro ženy, kdy jim názorně ukazuji, jak funguje hormonální jóga.

Hormonální jóga stimuluje orgány v těle a hlavně ty potřebné, které mají něco společného s hormony, např. štítná žláza, hypofýza. Pomáhá například s bolestivou menstruací nebo právě při neplodnosti. Přímo mě pomohla hlavně s padáním vlasů a pomohla mi vybalancovat hormony v těle. Proto jsem se jí začala zabývat.

V současné době pracuji na rozvoji komunitního sdílení. Kde by si mohly neplodné ženy popovídat, sdílet své zkušenosti a pocity. Zjistit, že v tom nejsou samy a že tento problém nemají jen ony. Sdílení je na místě i přímo pro páry. Často je problém v tom, že pár nedokáže o neplodnosti mluvit.

Pracuji také na e-knihách o neplodnosti, které budou v blízké době k dispozici na mých stránkách.

Renata Sedláčková Koutná
Oáza podpory

Partnerská harmonie
Autorka e-booku Lexikon partnerské harmonie>>. Ukazuje na základě vlastních zkušeností cestu ženám>>, které chtějí žít šťastný a naplněný partnerský život . Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.