Proč nám padají růžové brýle?

Na začátku každého vztahu jsme často jako na růžovém obláčku. Celý svět je nádherně růžový a nic není problém. Muž po vašem boku je ve vašich očích ten nejúžasnější, nejdokonalejší a nejlepší.  Jenže většinou jen do doby, kdy nadšení opadne.

Po několika měsících začínáte vidět první nedokonalosti, které vám začnou vadit. Neshody na sebe nenechají dlouho čekat. Máte od partnera určitá očekávání. Když je nesplňuje, cítíte zklamání. Začnete zjišťovat, že si už nerozumíte tak, jako na začátku a řeknete si, že je to normální, vždyť u mnoha vztahů jsou začátky plné euforie.

Začátky jsou nejkrásnější,” slýchala jsem často od svého okolí, když jsem se znova zamilovala. Vždycky jsem si říkala, že teď to bude jiné, ale po několika měsících, když mi spadly růžové brýle, jsem se přesvědčila, že se můj vztah dostal do stejných kolejí. Byla jsem zklamaná. Dokonce jsem si vyčítala, že dělám něco špatně.

Harmonii ve vztazích nás neučili

Pokud hrajete na hudební nástroj, jistě víte, že než se naučíte zahrát skladbu, nějakou dobu to trvá. Já jsem od útlého dětství hrála na housle. Ze začátku to bylo jen vrzání, ale postupným cvikem a znalostmi jsem se naučila hrát písničky, přednesy a dokonce i dvojhmaty.

Stejné je to i v partnerských vztazích. Ve škole jsme měli mnoho předmětů, ale partnerská harmonie mezi nimi chyběla. Když jsem studovala na konzervatoři, učili jsme se harmonii. Ovšem ne partnerskou, ale hudební. Ve škole jsem ovládala problematiku akordů a rytmu, ale partnerské vztahy už tak slavné nebyly.

Přitom je to velmi důležitá součást života. Když vám vztah neklape, okamžitě to pocítíte na všem ostatním. Když jste šťastná a spokojená, daří se vám vše, čeho se dotknete. Nic na světě není problém a vy se cítíte dobře. Vztahy nás provází celým životem a ovlivňují naše každodenní konání a rozhodování.

růžové brýle

Mám pro vás jeden tip, pomoci kterého si zlepšíte kvalitu svého vztahu. Berte partnera přesně takového, jaký je, i když na něm vidíte nedokonalosti. Nikdo z nás není dokonalý a každý má nějakou tu chybku, ale to nás právě činí jedinečnými.  I já na svém muži vidím nedokonalosti, ale beru ho takového, jaký je. Kdybych na něm stále hledala co mi vadí, pak by to už nebyla láska.

Před deseti lety mě zaujal Rollandův citát: „Největším štěstím člověka je vědomí, že nás někdo miluje proto, jací jsme, nebo spíše přesto, jací jsme.” Když jsem si uvědomila význam těchto slov, zjistila jsem, že podmíněná láska daleko nevede. Můžete mít svého muže ráda, proto, že je úspěšný nebo sebevědomý. Pokud vaše láska bude záviset pouze na vnějších okolnostech, pak stačí malá změna a vztah se rozpadne.

„Jakmile jsem po porodu přibrala,už jsem pro svého muže nebyla atraktivní.” svěřila se mi při koučinku jedna mladá žena, které se rozpadl vztah. Je to další příklad podmínečné lásky. I my jsme s partnerem za společná léta prošli změnami a zažili různé situace, přesto se máme pořád rádi. Vzájemně se totiž přijímáme přesně takoví, jací jsme.

Máme stále pocit, jako bychom byli na začátku. Když jsme každý někde jinde, těšíme se, až budeme zase spolu. Dříve jsem si myslela, že vztah musí logicky po nějaké době zevšednět. Dnes už vím, že “krásné začátky” se dají udržet i po společně strávených letech a nezávisí na růžových brýlích. Užíváme si každého společného okamžiku a dlouhodobě udržujeme krásný a harmonický vztah.

Když objevíte kouzlo bezpodmínečné lásky, nabere váš vztah úplně jiné obrátky. Máte tak postavené dobré základy, na kterých se dá dál stavět.

partnerská harmonie

Partnerská harmonie
Autorka e-booku Lexikon partnerské harmonie>>. Ukazuje na základě vlastních zkušeností cestu ženám>>, které chtějí žít šťastný a naplněný partnerský život . Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.