Jak si vybudovat zdravý vztah?

Možná uvažujete nad tím, že váš vztah už není takový, jaký býval. Říkáte si, jestli na vztahu zapracovat, nebo se rozejít. Přesto stále přemýšlíte, jak si vybudovat zdravý vztah.

Možná se snažíte svého partnera změnit, aby vám vztah klapal. Jenže vaše snahy mají spíš opačný efekt. Tlak vyvolává další protitlak. Představujete si svůj ideální vztah, zatímco vám unikají společně strávené příjemné okamžiky.

Jak si vybudovat zdravý vztah?

Vztah je jako víno, které potřebuje svůj čas, aby dobře uzrálo. Na začátku se spolu sžíváte a zvykáte si na sebe. Jste spolu rádi, ale máte taky své zvyky a potřeby, které se mohou vzájemně lišit. Možná vám na partnerovi něco vadí, co byste chtěla změnit.

Pak jednomu z vás něco přelétne přes nos a hádka je na světě. Spousta lidí si totiž myslí, že ideální vztah je jako na růžovém obláčku, bez komplikací. Možná vás zklamu, ale není. Každý z nás se časem potřebuje nějakým způsobem projevit a dřív nebo později partnerská krize přijde.

Co tě nezabije, to tě posílí

Teprve když zažijete vztahovou krizi, dokážete si spoustu věcí uvědomit. Jestli váš vztah dokáže obstát i ve složitých chvílích, nebo se zřítí jako domeček z karet. Dokážete tak lépe vnímat, jak partner reaguje v různých situacích. Znám mnoho párů, které byly na první pohled ideální, ale přišla drobná krize vztah se jim rozpadl.

Určitě jste zažila období, kdybyste svého drahého nejradši zakousla. Možná řekl nebo udělal něco, co vás naštvalo nebo zamrzelo. Možná to nebylo nic až tak závažného, ale řekl to v nejméně vhodnou chvíli. Pak vás vaše reakce mrzí. Pohádat se ve vztahu není na škodu. Za předpokladu, že se nehádáte každý den.

Vnímejte se takoví, jací jste

Mějte se sebou vzájemně trpělivost. Každý má občas den, kdy vstane levou nohou. Proto akceptujte tyto změny a komunikujte spolu. Možná máte náročný den v práci a jste podrážděná. Tak to partnerovi řekněte, že se na něj nezlobíte, ale máte starosti ohledně práce. Uvidíte, že bude rád, protože ví, co se děje.

Pokud jsou tyto neshody na denním pořádku, pak zpozorněte. Často si po několika letech uvědomíte, že jste každý někde úplně jinde. Tato situace většinou nastává, když si partnera vybíráte podle krásných modrých očí. Ale charakterové vlastnosti a počáteční proklepnutí partnera v samých začátcích vztahu šly nějak stranou.

Přijměte fakt, že partner je vašim zrcadlem

Ať už máte občas nálady jakékoliv, váš partner vám zrcadlí vaše vnitřní nastavení. Energeticky jste totiž propojení. I když to nevidíte. Proto se snadněji naciťujete na sebe navzájem. Možná, že vás partner nechce zatěžovat svými starostmi, ale vy to stejně poznáte.

Když vás na partnerovi něco štve, zeptejte se sama sebe. Co ve mně vyvolává, že mě zrovna tohle naštvalo? Možná vám odpověď nepřijde hned, ale uvidíte, že když se na otázku zaměříte, tak přijdete na jádro pudla. Třeba jste něco podobného viděla v dětství u svého otce, nebo sama máte tendence něco podobného dělat.

Tím, že na situace reagujete tím, že se vám něco nelíbí, pak je ve vás něco zakořeněné, co tento pocit vyvolává. Protože jinak by se vás to nedotklo.

Rozvíjejte svůj vztah

Když uvažujete, jak vybudovat zdravý vztah, mějte se sebou vzájemně trpělivost. Vztah je jako živý organismus, který prochází různými fázemi. Po prvních měsících až letech, kdy vám spadnou růžové brýle, máte oba touhu se nějakým způsobem realizovat a prosazovat své názory.

Často si pak o partnerovi říkáte, že se změnil. Jenže nezměnil. On jen potřebuje projevit sám sebe. Je to přirozený cyklus, proto se sebou mějte trpělivost. Prožívejte spolu nové okamžiky a objevujte nové zážitky, které váš vztah mohou posílit. Pak, když přijde krizové období, tak si snadněji uvědomíte, že spolu chcete opravdu zůstat.

Jenže co když do dlouhodobě fakt nejde?

Vnímáte, že se fakt snažíte a hledáte způsoby jak vybudovat zdravý vztah, zatímco vaše polovička je stále pasivní? Promluvte si spolu a stanovte mantinely. Pokud už tuto fázi máte za sebou a výsledky žádné, zvažte, jestli má cenu se spolu dál trápit.

Možná máte děti, nebo řešíte jiné situace, ale podívejte se na situaci jinýma očima. Když se oba dva budete trápit, dětem tak nepomůžete, naopak. Navíc vám utíkají měsíce a roky, které můžete strávit po boku muže, se kterým vám vztah bude dlouhodobě klapat.

Znám mnoho párů, které se rozešli a oba partneři jsou teď dlouhodobě spokojení po boku svých nových poloviček.

Partnerská harmonie
Autorka e-booku Lexikon partnerské harmonie>>. Ukazuje na základě vlastních zkušeností cestu ženám>>, které chtějí žít šťastný a naplněný partnerský život . Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.