Ukončit vztah? Nebo dát partnerovi ještě šanci?

Máte dilema, jestli váš vztah s partnerem má ještě nějakou budoucnost? Nebo uvažujete nad rozchodem?  Možná vám na partnerovi opravdu něco vadí, jenže situace není tak černobílá, jak se na první pohled může zdát. Možná se ve vás odehrává boj, abyste rozchodu později nelitovala. Uvědomujete si, že vám v mnohém pomohl, jenže na druhou stranu vás teď hodně zraňuje?

Odpovězte si na tyto otázky, které vám napoví, jestli má vaše láska perspektivu, nebo uvažovat nad rozchodem. Odpovězte si upřímně, protože jde o váš život. Rozhodně není mým cílem, abyste se s partnerem hned rozešli. Udělejte si kávu nebo si dejte něco dobrého a zamyslete se nad těmito sedmi otázkami.

 

1. Věnujeme si s partnerem dostatek času?

Jak často trávíte se svým partnerem čas? Od toho se odvíjí kvalita vašeho vztahu i komunikace. Pokud trávíte většinu času od sebe, pak vaší lásce zrovna neprospějete. Zkuste být více spolu a dělat společně věci, které máte rádi. A nemyslím tím jen milování. 🙂

2. Máme stejný výhled do budoucna?

Máte ujasněnou svou společnou budoucnost. Možná vás teď napadne, že všechno naplánovat nejde. Jasně, máte pravdu. Ale základní výhled do budoucna si společně ujasněte, abyste měli jasno, že jdete stejným směrem a táhnete za jeden provaz. Když budete každý někde úplně jinde, budete mít tendenci trávit taky čas někde jinde. Jenže po nějaké době to může skončit až nevěrou, protože to, co vám chybí ve vztahu, začnete oba hledat někde jinde.

3. Jak se ve vztahu cítím?

Jaký je váš vnitřní indikátor ve vztahu s partnerem? Cítíte se dlouhodobě spokojeně či nespokojeně? Nějaký ten mráček občas zatemní každý vztah. Pokud se po nějaké době vyčasí, pak je vše v nejlepším pořádku. Jenže co když bouře trvá už hodně dlouho?

Pokud máte dojem, že jste ve vztahu jen z “povinnosti”, pak se zbytečně budete trápit.  Možná si říkáte, že mezi sebou máte silné pouto. Je to naprosto v pořádku, jen si hlídejte, aby to nebylo na úkor vašich hodnost a spokojeného života. Ano, partner pro vás určitě mnohé udělal, jenže v současnosti vás spíše zraňuje. Chápu, že nechcete přemýšlet nad rozchodem, ale opravdu je trápení dobrým řešením?

4. Přijímám svého partnera takového, jaký je?

Máte tendence převychovávat partnera k obrazu svému? Možná chcete, aby se v něčem změnil. Pokud je touha pouze z vaší strany, pak se dlouhodobé změny nedočkáte. Změna totiž nastane pouze tehdy, pokud se váš partner sám chce změnit. V opačném případě se bude cítit ve vztahu jako v kleštích, které vaší lásce nepřidají. Jak byste se cítila, kdyby vás partner chtěl měnit aniž byste změnu chtěla vy sama?

Možná se vám i tento případ ve vztahu děje. Zvažte, jestli je ta změna pro vás dobrá. Možná víte, že to partner myslí dobře a chcete změnu udělat především kvůli sobě. Pak je vše v pořádku. Pokud vás bude tlačit do něčeho, co sama nechcete a nejste s tím v souladu, zůstaňte sama sebou. Neměňte se jen proto, abyste se partnerovi zavděčila.

5. Bojujeme spolu, nebo se navzájem inspirujeme?

Dává vám vztah energii do života? Nebo se cítíte spíše vyčerpaní? Láska vám má přinášet radost, ne vás trápit. Pokud vnímáte, že spolu ve svém vztahu spíše bojujete, pak společnou radost zažívat nebudete. Je jasné, že se společně na všem neshodnete, ale vnímejte, jestli jste oba ochotní rozumných kompromisů a dohod. V některých situacích totiž není důležité, abyste s partnerem spolu se vším souhlasili. Spíše se snažte pochopit a podpořit. Ne vše je totiž tak, jak se na první pohled zdá.

6. Jsem ve vztahu ráda a dává mi přidanou hodnotu?

Proč jste se se svým partnerem dali dohromady? Přeskočila jiskra a cítili jste se spolu dobře. Každý okamžik, kdy jste byli od sebe, jste se na sebe těšili. Byla to láska jako trám. A jak svůj vztah vnímáte dnes? Jste spolu rádi? Nebo už tak nějak ze zvyku a zvažujete, jestli se rozejít? Možná vás drží společné závazky, hypotéka nebo děti. Máte ve svém nitru vztah, jak by se vám dařilo. Ano, je to sice dilema, ale opravdu zvažte, jestli má význam, abyste se v nefungujícím vztahu oba trápili.

7.Nebylo by lepší, kdybychom se rozešli?

Možná vás napadla i tato otázka. Zamyslete se, jestli spolu opravdu chcete být. Podívejte se na situaci z vyšší perspektivy. Pokud se ve vztahu společně dlouhodobě trápíte a nevidíte východisko, pak se zamyslete, jestli by vám nebylo lépe od sebe. Ano, odloučení vás emočně zraní, jenže bude to trvat kratší dobu, než se dlouhodobě trápit v nefunkčním vztahu.

Než jsem poznala svého muže, měla jsem jeden vztah, ve kterém jsem se asi po roce začala trápit. Můj tehdejší partner byl moc fajn a měla jsem ho ráda, jenže jakmile jsem se začala věnovat osobnímu růstu, začali jsme být každý někde jinde. Aniž by chtěl, začal mě stahovat zpátky dolů. Nějakou dobu jsme se společně trápili, ale nakonec jsme se rozešli. Pravda, bolelo nás to oba,jenže když se na naše životy podívám dnes, máme oba své partnery a rodiny, kde jsme opravdu šťastní. Kdybychom ten krok tehdy neudělali, trápíme se spolu dodnes.

Dát vašemu vztahu ještě šanci?

Možná si říkáte, že vztah je stvořený k tomu, aby vydržel navždy. Je to stejné jako v divadelní hře. V prvním dějství jsou osoby, které se už na konci nevyskytují. Jejich role totiž může během představení skončit. Stejné je to ve vztahu. Svého partnera si totiž vybíráme podle toho, v jaké fázi života se nacházíme. Může se stát, že vyrosteme a zjistíme, že náš vztah nebude fungovat stejně, jako před několika lety.

Pokud máte pocit, že veškeré emoce stahujete do sebe, abyste partnerovi neublížila, pak si zbytečně ubližujete. Když už se trápení táhne dlouhou dobu, odrazí se vám to i v ostatním životě. Navíc se tyto neshody projeví ve vašem vztahu a budete oba jen nešťastní. A život je o tom, abychom jej prožili naplno a spokojeně. Jak vy, tak i váš partner.

Partnerská harmonie
Autorka e-booku Lexikon partnerské harmonie>>. Ukazuje na základě vlastních zkušeností cestu ženám>>, které chtějí žít šťastný a naplněný partnerský život . Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.