Varovná znamení citové uzavřenosti ve vztahu

Máte po boku partnera, který se neumí citově otevřít? Pokud jste se s někým takovým nedávno seznámila, mějte se na pozoru. Citová uzavřenost ve vztahu vám do budoucna může přinést slzy a zklamání.

Všichni v sobě máme bariéru, kterou se bojíme ukázat ostatním. Nechceme působit jako slaboši. Když už vstupujeme do nového vztahu, potřebujeme se stále učit být otevřenější a posilovat vzájemnou důvěru. Bez ní nemůže žádný vztah dobře fungovat.

Důvěra je základ

V každém vztahu se oba, jako partneři, potřebujete otevřít jeden druhému. Pokud máte dojem, že je váš muž stále uzavřený, má před sebou ještě dlouhou cestu, na které se potřebuje dát citově do pořádku. Existují tři varovná znamení citové uzavřenosti, podle kterých takového muže poznáte.


Varovná znamení citové uzavřenosti

Neprojevuje své emoce

V každém zdravém vztahu by měl být partner schopný projevovat základní emoce jako radost, štěstí, touhu, ale i zklamání a smutek. Pokud to neumí, pak není připravený na vztah. Potřebuje si projít ještě dlouhou cestu a naučit se otevřít.

Možná si říkáte, že váš muž asi není citově založený. Každý člověk je od narození citově založený. Podívejte se do svého dětství nebo na děti. Už od malička přirozeně dokáží vyjadřovat své pocity. Váš partner zažil nejspíše nějaký zážitek, kdy ztratil schopnost a chuť dávat své emoce najevo.

Zeptejte se sama sebe, jaký má smysl zůstávat ve vztahu s mužem, který nedokáže projevit své emoce? Máte tak dojem, že všechno je pouze na vás. Partner je pro vás něco jako koule na noze, ale o tom zdravě fungující vztah není.

Vztah je jako dvojkolo. Nemůžete očekávat, že vám bude fungovat, když vy šlapete, zatímco váš partner brzdí.”
Děláte maximum, jenže on nedělá nic. Možná se snažíte i za něj, ale jste čím dál víc unavená a vyšťavená. Váš vztah tak zůstává povrchní a plný zklamání. Pokud on sám nechce, můžete se rozčtvrtit, ale vaše snahy jsou naprosto zbytečné.

Neumí nebo nechce mluvit o pocitech ve svém nitru

Vztah s člověkem, který nedokáže mluvit o svých pocitech, není plnohodnotný vztah. Je to pouze jakési formální soužití. Pro spoustu lidí není jednoduché mluvit o svých pocitech. V dětství totiž doma nikdy neviděli, že by se o nich otevřeně mluvilo. Jenže když váš muž nechce ani v dospělosti vyjadřovat své pocity nebo nekomunikuje, je vztah pouze prázdným soužitím bez perspektivy do budoucna.

Kvalitní komunikace je pro zdravý vztah klíčová. Jedině tak můžete oba dosáhnout ve svém vztahu velkých změn, když víte jak. Ruku k dílu ale potřebujete přiložit oba a zapracovat společně na svém vztahu. Jednostranná komunikace bohužel nefunguje.

 

Nedokáže důvěřovat a otevřít se druhému

Pokud je váš muž citově uzavřený, pak není schopný mít zdravý vztah. Možná by na sobě chtěl zapracovat, jenže neví jak. Nejdřív se potřebuje vystoupit ze své emocionální koule a vpustit vás naplno do svého života.

Máte dobré úmysly svému muži pomoci? Pokud nevidíte snahu i z jeho strany, když mu nabídnete pomocnou ruku, pak vám tyto úmysly nepomohou. Toto varovné znamení citové uzavřenosti vám dává jasně najevo, že se budete navzájem přetahovat. Vy k otevřenosti, ale partner začne couvat zpátky do své bubliny.

Otevřenost ve vztahu je klíčová

Pokud se aktivně několik let snažíte udělat všechno možné, jenže váš chlap je pořád ve stejné bublině a nechce z ní vystoupit ven. Pak se budete točit jak křeček v kolečku a budete se trápit v něčem, s čím nemůžete nic udělat.

Abyste byla spokojená ve svém vztahu, potřebujete mít vedle sebe muže, který je ochotný se emocionálně otevřít. Pokud to neumí a dělá maximum proto, aby na sobě zapracoval, pak mu dejte ještě šanci. Hledá cestu a časem se dostane do fáze, kdy se dokáže otevřít.

Partnerská harmonie
Autorka e-booku Lexikon partnerské harmonie>>. Ukazuje na základě vlastních zkušeností cestu ženám>>, které chtějí žít šťastný a naplněný partnerský život . Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.