Vztah už nám moc nefunguje, ale dítě by jej mohlo posílit

Už vám váš vztah nefunguje jako dřív? Možná vás napadlo, že společné dítě by jej mohlo posílit. Když mi vztahy dříve nefungovaly, slýchala jsem často, že je čas mít spolu dítě, které nás oba posílí. Možná vás podobná myšlenka taky napadla, aby váš vztah nabral jiné obrátky a začal lépe fungovat.

Vztah už nám moc nefunguje, ale …

“Myslela jsem si, že když budeme mít dítě, náš vztah to posílí. Jenže ono to bylo přesně naopak. Věděla jsem, že už nám vztah moc nefunguje, ale myslela jsem si, že nás náš potomek spojí zpátky dohromady. Čekala jsem od partnera více lásky, ale daleko více jsme se odcizili. Za své dítě jsem sice vděčná, ale kdybych byla ve stejné situaci a věděla, že nám vztah už opravdu nefunguje, rozhodla bych se tentokrát jinak”

Tyto věty od žen často slýchám. Jak je to možné, když se z různých zdrojů dozvídáme, že dítě může náš nefunkční vztah posílit. V mnoha filmech totiž často vídáme, že když do nefungujícího vztahu přišel nový človíček, vše se změnilo jako mávnutím kouzelného proutku.

Miláčku, co kdybychom spolu měli dítě?

Dítě posílí vztah jen za předpokladu, že má pevné základy. Vezměte si takový dům. Pokud by neměl pevné základy, stačí mírná změna počasí a zboří se. I do vztahu vám občas přijde (mírná) změna počasí. I když jste spolu dlouhodobě happy, přijdou okamžiky, kdy vaše partnerská harmonie dostane na frak. To je vývoj každého dlouhodobého vztahu. Ale důležité je, jak spolu vzájemně dokážete komunikovat. Pak se s těmito výzvami můžete dobře popasovat, když oba víte, že spolu opravdu chcete zůstat.

Dítě je krásná nová změna, která vám obrátí celý život naruby. Vše se začne točit kolem něj, protože potřebuje vaši neustálou péči.  Rozhozená hormonální hladina po porodu navíc způsobuje výkyvy nálad a vy se cítíte jako na houpačce (pokud už máte po porodu, určitě vám tyto změny nemusím dlouze popisovat). Během tohoto období potřebujete cítit podporu svého muže víc než kdy jindy.

Jenže pokud tam pochopení a podpora nebyly již předtím, příchod nového človíčka jej opravdu neposílí. Neshody a křivdy, které tam byly předtím, nezmizí jen tak samy od sebe. Spíše se projeví v daleko větším měřítku. A hádejte, kdo tím časem bude nejvíce trpět. Bude to právě vaše dítě, které bude svědkem těchto neshod.

vztah-uz-nam-nefunguje

“Partner se se mnou chtěl rozejít, tak jsem si řekla, že když budu těhotná, přece mě neopustí. Vysadila jsem antikoncepci a otěhotněla. Řekla jsem mu, že mě přece v tomto stavu nemůže opustit. Taky že neopustil. Zůstal se mnou. Narodil se nám syn a můj muž se ujal role vzorného otce. Jenže když byly malému dva roky, stejně jsme se rozvedli. Oba jsme si totiž uvědomili, že takhle to dál nejde, protože jsme se často hádali. Syna máme teď ve střídavé péči a můj bývalý muž se o něj dobře stará, ale náš vztah dítě neposílilo, spíš naopak.”

Teď vás asi napadne, jak to bylo od muže nezodpovědné, že opustil ženu s tak malým dítětem. Chtěl odejít už před několika lety, ale dal vztahu ještě šanci, když byl potomek na cestě. Pak si ale oba uvědomili, že se nic nezměnilo a vztah opravdu nefunguje. K rozchodu tak stejně došlo i když o několik let později.

Ale my spolu opravdu chceme mít dítě

Pokud vám vztah s partnerem už moc nefunguje a chcete mít spolu dítě, pak je vše v naprostém pořádku, ale zapracujte na své partnerské harmonii dříve, než se pro tento krok rozhodnete. V mnoha případech se vztah dá ještě zachránit, pokud pro něj oba dva něco uděláte. Pokud ovšem bude snaha jen z jedné strany, pak zauvažujte, jestli má cenu v tomto vztahu pokračovat.

Nemám vám v úmyslu radit, abyste se hned rozcházeli. Pokud se vám do vztahu nastěhoval stereotyp, pak můžete svému vztahu dodat ještě novou jiskru. Dejte si s partnerem čas pro sebe a promluvte si o své budoucnosti a společných výhledech ve svém vztahu.

Možná zjistíte, že k posílení vašeho vztahu stačí maličkost a vaše partnerská harmonie může nabrat nové obrátky. Pak pro vás nový člen vaší rodiny bude oboustrannou radostí.

vztah-uz-nam-nefunguje

Partnerská harmonie
Autorka e-booku Lexikon partnerské harmonie>>. Ukazuje na základě vlastních zkušeností cestu ženám>>, které chtějí žít šťastný a naplněný partnerský život . Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.